fbpx

Kur užsikrečiama antsvoriu?

Nors skamba keistai, tačiau antsvorį galite paveldėti. Manote, kad tai netiesa? Deja, jeigu jau tėvai turi problemu su per dideliu svoriu, tai didžiulė tikimybė, kad ir vaikai tai turės. Tačiau priešingai nei mano daugelis – jog tai susiję su genais. Taip, genai tam turi įtakos, tačiau ne ką mažiau įtakoja ir socialinė aplinka. 

Kaip mokosi vaikai?

Deja, bet vaikai ne klauso, kas jiems sakoma, o mokosi iš aplinkos tiesiogiai. Jei tėvai maitinasi ne itin sveikai, tai ir vaikai įpranta taip maitintis. Suprantama, kad tėvams rūpi vaikų sveikata, tačiau dažnai jie būna tokie pavargę nuo kasdienių rūpesčių ir atsakomybės naštos, jog praleidžia pro pirštus mitybos ir sveikos gyvensenos klausimus. 

Dažnas atvejis, kad tėvai nei patys valgo pusryčius, nei įpratina tai daryti savo vaikus. Tad šie nuėję į mokyklą ieško lengvo grobio – kuo dažnai tampa menkaverčiai saldumynai. Kai organizmas negauna tinkamo maisto, o vietoj to cukrų, užsisuka insulino karuselė. 

Nuovargis sveikų vaikų gyvenime

Mitybos spragos lemia vaikų savijautą. Šokinėjantis cukrus kraujyje iššaukia nuovargį, tad pavargę paaugliai yra normalus reiškinys. Anot platesnių tyrimų, nuovargis dažnai yra normali organizmo reakcija, o ne slapta liga. 

Sukrečia tai, jog jauno žmogaus gyvensena su nepilnaverte mityba ir miego stoka iššaukia nuolatinį nuovargį, abejingumą aplinkai, gyvenimo kokybei. 

Deja, už tai atsakingi tėvai, kuriems tenka atsakomybė už vaiko mitybos ir aktyvaus laisvalaikio įpročius nuo pat mažens. Auklėti paauglį nėra pati lengviausia misija, tačiau bet kokiu atveju, visada reikia pradėti nuo savęs. 

Verta pasistengti, kai žinai, jog jaunystėje suformuoti tinkami (ar netinkami) įpročiai lems visą vaiko gyvenimą. Nors visada lengviau raginti keistis kitą nei pradėti nuo savęs, tačiau tai neveikia. Tad jei turite vaikų, tai parodykite jiems pavyzdį, kaip galima gyventi sveikiau!

Didėjantis jaunimo nutukimas

Antsvoris ir nutukimas tampriai susijęs su įvairiais aplinkos veiksniais, o ypač su mitybos ir judėjimo įpročiais. Jei vaikas nuo mažens maitinasi netinkamai ir mažai juda, ko pasekoje palengva auga svoris, vadinasi, yra didelė rizika, jog tai tęsis ir plėsis. Žinoma, toks vaikas užaugęs gali “susiimti” ir tapti pavyzdiniu, tačiau tai reikalauja daug daugiau energijos ir užsispyrimo, nei būnant dar vaiku, kai tinkami įpročiai išugdomi dar šeimoje.

Fizinis aktyvumas yra nuostabus būdas išvengti nutukimo, antsvorio, osteoporozės jauname amžiuje. Nuosaiki mankšta yra itin svarbi kovojant su nutukimo padariniais, 2-ojo tipo diabetu. Be to, kuo vaikas ilgiau leidžia laiką prie televizoriaus, tuo didesnę įtaką daro reklama. O reklamuojama tikrai ne patys naudingiausi jaunam organizmui produktai…

Ar esate išbandę žingsniamatį?

Jeigu ne itin domitės sportu, nesate linkęs bėgioti su vaikais ar vestis į sporto salę, žingsniamatis yra vienas iš paprasčiausių įrankių šiek tiek išjudinti vaiką, o gal prisijungti ir pačiam. Švedų mokslininkai nustatė, jog mergaitėms naudinga dėl sveikatos nueiti apie 12 000 žingsnių, o berniukams – 15 000. 

Kaip įtraukti vaiką?

Galbūt kažką motyvuos vien tikslo pasiekimas, bet pradžioje, kad vaikui būtų smagiau įprasti judėti, galima imtis gudrybės. Taupyklės papildymas kaskart įveikus tikslą teigiamai paveiktų tiek vaikus, tiek ir suaugusius. Argi ne malonus būdas vaikui užsidirbti papildomų kišenpinigių tiesiog vaikščiojant? 

Jei vaikas vartoja daug cukraus ir kitų “blogųjų” angliavandenių, bet daug juda, tai nutukimo rizika yra daug mažesnė, nei nejudriam vaikui. Žinoma, pradėjus bręsti ir nepakeitus mitybos, labai greitai galimas papilnėjimas. Antsvoris paauglystėje nėra pats maloniausias dalykas – juk ir taip šiuo laikotarpiu daugybė išbandymų, ieškojimų, nuovargio ir nuotaikų svyravymų. 

Svarbiausia prisiminti, jog vaikai kopijuoja jūsų elgesį, o ne elgiasi taip, kaip jūs liepiate.

Straipsnis parašytas remiantis knyga “Kontroliuokite svorį mintimis“,  M. Ingvar, G. Eldh.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *