Vaisiai yra vienas iš naudingiausių maisto produktų, tačiau itin svarbu suprasti, kaip juos tinkamai valgyti. Visi žinome, kad vaisius reikia plauti ir pan., tad to tikrai nepasakosiu. Tačiau ar žinote, kodėl pasitaiko, kad pavalgius vaisių, žmogus blogai pasijaučia?
Ar vaisiai yra desertas?
Dažnai manoma, kad vaisiai yra desertas ir jie valgomi kaip skanus užkandis po sočios vakarienės. Tačiau tai apsunkina virškinimą ir žmogui pasidaro negera.
Vaisių nauda yra mažiau akcentuojama nei baltymų, nors anot Harvio ir Merilinos Dajamondų, tai yra milžiniška klaida. Baltymų trūkumas pasitaiko itin retai, dažniausiai ten, kur apskritai labai skurdi mityba, pvz., Afrikoje. Mūsų mityboje baltymų tikrai netrūksta, o jų perteklius iššaukia įvairių ligų padažnėjimą.
Organizmo valymas
Svarbu nuolat valyti savo organizmą nuo susikaupusių toksinių atliekų, o tam veiksmingiausias vandeningas maistas – vaisiai. Niekas negali prilygti vaisiams, jei jie tinkamai valgomi. Jie padeda puikiai išsivalyti ir atsinaujinti – taip atgija visos žmogaus gyvybinės galios, o organizmas gali pilnai funkcionuoti.
Energija yra reikalinga viskam, o taip pat ir norint gyventi žvalų gyvenimą. Virškinimas sunaudoja ypač daug energijos – daugiau nei bet kokia fizinė veikla. O štai vaisiams suvirškinti reikia labai mažai energijos, tam neprilygsta joks kitas maistas. Argi ne puiku, kad vaisiams suvirškinti beveik nereikia energijos?
Vaisių vartojimas
Įprastai maistas skrandyje išbūna nuo 1,5 iki 4 valandų, jei būna pakankamai gerai suderintas. O vaisiams suvirškinti ir įsisavinti užtrunka daug trumpiau.
Daugelis vaisių skrandyje būna iki 30 minučių, o perėję jį lyg per tunelį, būna išskaidyti ir išskiria visas vertingiausias medžiagas tik žarnyne.
Ką tai reiškia?
Tai reiškia, kad vaisiai turi būti valgomi tuščiu skrandžiu, kad jiems niekas netrukdytų pereiti skrandį. Kai jie teisingai vartojami, atliekama energija skiriama organizmo valymui nuo toksinių medžiagų ir net svoriui mažinti.
Kai vaisiai valgomi teisingai, jie reikalauja labai mažai energijos ir turi daug vandens, kas atlieka pagrindinį vaidmenį detoksikuojant organizmą.
Kas nutinka, kai vaisiai valgomi po kito maisto?
Daktaras H. Šeltonas pabrėžia, jog vaisiai naudingiausi tik tada, kai yra valgomi tuščiu skrandžiu. Jeigu žmogus valgo bet kaip ir jokio blogumo nejaučia, vadinasi, jam labai pasisekė dėl nepaprasto organizmo lankstumo.
Kai vaisiai valgomi kaip desertas, gali atsirasti nemažai bėdų. Pavyzdžiui, suvalgius sumuštinį žmogus užkanda arbūzo. Arbūzo gabalėlis iš skrandžio patektų tiesiai į žarnyną, jei tik jam niekas netrukdytų. Deja, dabar toks maistas ima pūti, fermentuotis ir virsta rūgštimis. Iš esmės, toks susimaišęs maistas ima gesti ir žmogui pasidaro negera, jis ieško vaistų.
Esminiai dalykai
Svarbu atkreipti dėmesį į du pagrindinius dalykus norint teisingai vartoti vaisius. Pirma, reikia valgyti tik šviežius vaisius ir jų sultis. Iš karštai perdirbtų vaisių nebėra jokios naudos, jie yra žalingi ir nesuteikia organizmui jokių valančių savybių, nei maistinių medžiagų ir yra toksiški, keliantys rūgštingumą taip kenkdami jautriems vidaus organams.
Antras, svarbu atkreipti dėmesį, kiek laiko praėjo po paskutinio valgymo, kai norime valgyti vaisius. Jei skrandis tuščias, tai galima valgyti bet kokius vaisius, o praėjus 20-30 minučių, galima valgyti ir kitą maistą. Na, o jei pavalgėte kito maisto, tai vertėtų palaukti bent tris-keturias valandas prieš pradedant valgyti vaisius.
Parašyta remiantis knyga: Harvis ir Merilina Dajamondai “Sveikata visam gyvenimui“